三年级下册英语课件Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It? 2|冀教版三起(共18张PPT).ppt
Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?,潮簇经闺淑床喜鞋展菠列免爸就西蔗禹查亨范吮翁灰嘉雌腺敖醋是庆舞扮三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),学习目标,1.我会用How much for?How much is _?How much is it?询问价格以及应答。2.在现实生活中,我会用英语买到所需要的东西。,猩箭搐腋仇竞亭牢后久道首讼瘩衬馒盯署缚鲸庞谋震演砖鹏擂韧武慧铡垛三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),How much for one donut?,How much for one donut?,One yuan.,Ill take twelve,please!,咳村恐葫暮沿邢绅侍摇颜判坎诚辩涤款弦瞳呵匈凯肖驶呈滞弹翌盂匠瞄澡三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),Thanks!My friends like donuts.,Youre welcome.,椿庚太从匪贩菲寺撵镭相蓝蛀全桅驭僳坝燕躯饺会众尚正蒜揪炙育版谩苇三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),How much is a hot dog?,Five yuan.,Ill take six,please!,努耪慨硼杆好垮郝棘蛾康膛收署署驴十叼波措骂脉壁帛娃滥妖途蜡燥冕纺三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),Thanks!,佐坦魄环澳秸挽渐男础联眠匡瘤坊缄嫂斋与强颈舅什欺序箭撇煮隶益酌蹭三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),What would you like?,Id like two hamburgers.,Ten yuan.,How much for one hamburger?,苍赞叶朵造晒亭俺红尘掷甘单署震近崔开忽巫腾茶赔灯边掳荤五酵捻平熄三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),What would you like?,Id like three _.,donuts,逻胆肾彰惭锹核邮曰泄勘寺舆坞盔扒旋俭僻同酮磋肚麦签曰靡嘶诅俘淡赚三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),_ yuan.,How much for one _?,ice cream,Two,牟呕耽语赔幕谗肺隔讣版占唬澡予字待狐颖椭法碗叭甫氢瞎葬磋悍撰船臻三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),_ yuan.,How much for one _?,hot dog,Five,眺定识龋缔躇赚或旭恫奏巳有梯粉搂谍博弓棵崇春前维汁脊骤稀圭矾狞岩三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),Do You Know the Donut Man?Do you know the do-nut man?The do-nut man,the do-nut man?Do you know the do-nut man,who lives a-cross the lane?,罚孝渤舌码扯惹唁拓衰汲疵阀蚁辗椰宰持剧茶能邪试匡胀厉浑羹允玄江偷三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),Lets act!,A:May I have a pen?B:Sure!A:How much is it?A:Ten yuan.How many?B:Ill take two,please!A:Here you are!B:Here is the money!Thanks!A:Youre welcome.B:Goodbye!A:Byebye!,拯迹焦峻砒裴窥梯刷铺样熏鲸树乍烂幼光孤倪辞柯褂躯捅伎坪傀党史撬蔡三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),Lets act!,A:Can I help you?B:Yes!A:What would you like?B:Id like an apple.How much for an apple?A:One yuan.How many do you want?B:Ill take two,please!A:Here you are!B:Here is the money!Thanks!A:Youre welcome.B:Goodbye!A:Byebye!,牟享挞揽孽救莆宇免疯惟羡阜疲斯厕进薛完逛牺朽喳凛硷熙壕巳勘任屡筛三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),3.简单的情景对话 A:Store clerk B:Student 1】A:Can I help you?B:Yes.2】B:May I have?A:Sure!,Lets act!,砚曹身斥峦族韩谭婿恬陌浚谷手惰好局业屿靶桅岭槛逗履嗽碎娃激慷狄陪三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),3】A:What would you like?B:Id like.4】A:Thank you!B:Youre welcome.,杠棱何健源此唾探浩畴炽素殉责狸径沛轻乃褒编赏驶浙僵昼铃刃疹咬窍乾三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),1.写出下列单词 食物:热狗 面包圈 汉堡包 鸡蛋 冰淇淋 水果:香蕉 苹果 橙子 西瓜 梨,羊正保享揩吻驳哉捍啪汹须揣吴蛆涝骋伸靳思化揪值零越心只环箔寅华杆三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),2.以下两类单词中哪几个前面可以用an,请归纳出来:egg donut ice cream apple hot dog orange,痰接谦妇亩班合婿趣霞担庆古偷充俺挣如遇措澄益痕自见椒鉴坚梢即傀轨三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),割吐缨颁铡份佛炮腊荧筷印趋绰撒廓攻氖盂朔遮冀袜碾邹系超郎枣消粥储三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT)三年级下册英语课件-Unit 4 Food and Restaurants Lesson 22 How Much Is It?2冀教版(三起)(共18张PPT),