四年级下册英语Module-2-Unit-2-It-costs-one-hundred-and-eighteen-yuan课件.pptx
,外语教学与研究出版社 四年级|下册,Warm-up,外语教学与研究出版社 四年级|下册,Can you describe these pencils?,Warm-up,外语教学与研究出版社 四年级|下册,Game:看谁反应快老师快速出示一种颜色的铅笔,学生快速反应,并用句型“This pencil is”把颜色说出来.,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,onetwothreefourfivesixseveneightnineten,eleventwelvethirteenfourteenfifteensixteenseventeeneighteennineteentwenty,twentythirtyfortyfiftysixtyseventyeightyninety,11121314151617181920,2030405060708090,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,thousand,hundred,千,百,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,222777444999,two hunred and twenty-two,seven hunred and seventy-seven,four hundred and forty-four,nine hundred and ninety-nine,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,This book costs 10 yuan.,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,This TV costs_yuan.,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,¥2,It costs_yuan.,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,¥155,It costs_yuan.,Preview,外语教学与研究出版社 四年级|下册,¥3,800,It costs_yuan.,Presentation,外语教学与研究出版社 四年级|下册,pen,Daming has got 20 yuan.He wants to buy a pen.,Presentation,外语教学与研究出版社 四年级|下册,What does Daming have?What does Daming want to buy?How many pens does Daming buy?,Listen and answer,He buys 2 pens.,He wants to buy a pen.,He has 20 yuan.,Practice,外语教学与研究出版社 四年级|下册,2 It costs one hundred and eighteen yuan,This costs_ yuan.Its_.,beautiful,nice,expensive,heap,Practice,外语教学与研究出版社 四年级|下册,2,This basketball costs eighty-five yuan.Its expensive.,Practice,外语教学与研究出版社 四年级|下册,2,This bag costs one hundred and thirty yuan.Its expensive.,Practice,外语教学与研究出版社 四年级|下册,This pen costs ten yuan.Its nice.,Practice,外语教学与研究出版社 四年级|下册,This ice cream costs three yuan.Its cheap.,Practice,外语教学与研究出版社 四年级|下册,T:Now Im a customer,you are the shop keeper.Describe the goods and sell them to me.S1:This is Its It costs.S2:Thisis Its Its It costsS3:,in a shop,Summary,外语教学与研究出版社 四年级|下册,key points,hundred cost,What is expensive?A car is expensive.What is cheap?A pencil is cheap.It costs one hundred and eighteen yuan.,Homewrok,外语教学与研究出版社 四年级|下册,1、背诵课文。2、用所学知识描述你身边的事物。,谢谢观看!,